Mis on kiirlaen? Kiirlaenu taotlemine Kiirlaenu intress
Summa

50

2000

Periood

5

90

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on tarbimislaen? Tarbimislaenu taotlemine Tarbimislaenu intress
Summa

1000

10000

Periood

1

60

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on kinnisvaralaen? Kinnisvaralaenu taotlemine Kinnisvaralaenu intress
Summa

1000

50000

Periood

6

120

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on eluasemelaen? Eluasemelaenu taotlemine Eluasemelaenu intress
Summa

2000

200000

Periood

10

40

OTSI PAKKUMISI
 
  
Eripakkumised
 
Специальные предложения
Liitu meie uudiskirjaga

Liitudes meie uudiskirjaga, hoiame sind kursis meie tegemiste ja parimate sooduspakkumistega. Sisesta oma e-mail.

Täname! Sinu e-mail on lisatud.

Swedbank põlgab ära KredExi käenduseÄripäev

Kuigi noored kodulaenuvõtjad kasutavad järjest rohkem riikliku sihtasutuse KredEx käendust, pole turuliider Swedbank aastaid neid käendusi aktsepteerinud, kirjutab Äripäev.

Tänavu kahe esimese kuuga on KredExi käendusega laenajaid olnud kaks korda rohkem kui mullu samal ajal, kokku üle paariasaja, kirjutab Eesti Päevaleht. SEB eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas ütles Päevalehele, et üle veerandi kõigist uutest panga kodulaenulepingutest sõlmitakse KredExi käendusega.

Turuliider Swedbank on aga juba aastaid ujunud vastuvoolu ning pole oma klientidele KredExi käendust võimaldanud. Samas kinnitab panga pressiesidnaja Mart Siilivask, et ka Swedbankist on võimalik kodulaenu saada alates 10-protsendisest sissemaksest, nagu võimaldab KredExi käendus.

"Me ei kasuta KredExi garantiid, kuna see ei maanda kõige olulisemat - kinnisvaraturu languse - riski ega toimi riigi garantiina," selgitas Siilivask. Ta lisas, et garantiiga laenu võtmise protsess on keerulisem nii kliendile kui ka pangale ning kaasnev aruandlus töömahukas. "Kokkuvõttes on ilma garantiita eluasemelaenude võtmine kliendile lihtsam ja pangale efektiivsem," märkis Siilivask.

Et KredExi käendus ei toimi riigi garantiina, tähendab Siilivaski sõnul seda, et KredExi käendus ei vabasta panka kapitalisidumise nõudest. Näiteks õppelaenu puhul on tagatiseks riigi garantii ning sel juhul ei pea pank kapitali siduma.

Siilivaski sõnul on Swedbankist võimalik saada kodulaenu alates 10-protsendisest sissemaksest. Selleks peab aga laenuvõtja krediidiajalugu olema korrektne ning soetatav vara asuma Tallinnas või selle lähiümbruses, Tartus või Pärnus. Mujal on minimaalne sissemakse 20%.

"Kui KredEx tõi garantii turule, siis kasutasime seda, kuid alates 2004. aastast enam mitte, just eelmainitud põhjustel," rääkis Siilivask. Erinevalt Swedbankist võimaldavad KredExi käenduse kasutamist kõik teised Eestis tegutsevad suuremad pangad: SEB, Nordea ja Danske, lisaks Citadele, DNB, Krediidipank ja Versobank.

Eelmisel aastal väljastasid pangad 1288 KredExi käendusega eluasemelaenu kogusummas 63 miljonit eurot. Kõigist Eestis välja antud eluasemelaenudest moodustas KredExi käendusega väljastatud eluasemelaenude maht aasta keskmisena 10,5% (2011. aastal 9,2%). Eelmise aasta lõpu seisuga ulatus KredExi eluasemelaenu käenduste portfelli maht 28,5 miljoni euroni. Alates 2000. aastast, mil KredEx väljastab eluasemelaenu käendusi, on KredExi abil parandanud oma elutingimusi kokku enam kui 23 184 leibkonda.

KredExi käendust saavad kodu soetamiseks taotleda noored pered ja kuni 30-aastased (k.a) spetsialistid.

Kõik uudised