Mis on kiirlaen? Kiirlaenu taotlemine Kiirlaenu intress
Summa

50

2000

Periood

5

90

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on tarbimislaen? Tarbimislaenu taotlemine Tarbimislaenu intress
Summa

1000

10000

Periood

1

60

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on kinnisvaralaen? Kinnisvaralaenu taotlemine Kinnisvaralaenu intress
Summa

1000

50000

Periood

6

120

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on eluasemelaen? Eluasemelaenu taotlemine Eluasemelaenu intress
Summa

2000

200000

Periood

10

40

OTSI PAKKUMISI
 
  
Eripakkumised
 
Специальные предложения
Liitu meie uudiskirjaga

Liitudes meie uudiskirjaga, hoiame sind kursis meie tegemiste ja parimate sooduspakkumistega. Sisesta oma e-mail.

Täname! Sinu e-mail on lisatud.

Pankade eluasemelaenu tingimused võivad olla üsna erinevade24.ee
12.11.2011 15:56

Kuna eluasemelaenu võttes seotakse end rahalise kohustusega aastakümneteks, on mõistlik võrrelda mitme panga pakkumisi, sest erinevused võivad olla nii laenutaotleja minimaalse sissetuleku ja omafinantseeringu suuruse nõudes kui ka intressi suuruses ning selle arvutamise alustes, soovitab Tarbijaveebi minuraha.ee toimetaja Heli Lehtsaar Postimehe Kinnisvara erilehes.

Eesti Panga statistika järgi võeti tänavu III kvartalis eluasemelaene 27 protsenti rohkem kui aasta tagasi. Kuid enne laenutaotluse kirjutama hakkamist tasub reaalselt hinnata oma suutlikkust osa sissetulekust edaspidi laenumaksele kulutada.

Reaalse pildi oma praegustest tuludest ja kuludest saad pere-eelarvet koostades – näed kohe, kas ja kui palju jätkub perel igakuiste laenumaksete jaoks.

Järgmiseks tuleks välja arvutada optimaalne laenusumma ning laenu tähtaeg. Kuigi laenusumma jagamine pikema perioodi peale teeb kuumakse väiksemaks, maksad niimoodi kokkuvõttes rohkem intresse.

Intressimäär

Intressimäära kujunemise erinevatele viisidele tasub suurt tähelepanu pöörata, sest see on üks tegur, millest laenumakse suurus sõltub.

Üks variant intressimäära kujunemisel on ujuv ehk sõltuvalt Euribori tõusust või langusest muutuv intressimäär. See koosneb kuue või kaheteistkümne kuu Euriborist, millele lisandub panga ja kliendi vahel fikseeritud riskimarginaal.

Viimane arvutatakse igale kliendile individuaalselt ning selle suurus sõltub kliendi maksevõimest, varasemast maksekäitumisest, tagatisest jpm asjaoludest ning üldjuhul see lepingu jooksul ei muutu. Laenu intress suureneb või väheneb vastavalt Euribori muutumisele kas iga kuue või kaheteistkümne kuu järel.

Lisaks Euriboril ja personaal­sel riskimarginaalil põhinevale intressimäärale võivad pangad ujuva intressimäära arvutamiseks pakkuda ka teistsuguseid lahendusi.

Näiteks võib pank kasutada enda poolt arvutatavat baasintressimäära, mis üldjuhul on lisaks pankadevahelise rahaturu intressimäära muutumisele seotud ka Eesti majanduskeskkonna riskidega.

Panga baasintressimäär muutub reeglina kas iga kuue või kaheteistkümne kuu järel. Lisaks sellele võib pank teatud ajavahemiku tagant kokkulepitud tingimustel sinu laenumarginaali üle vaadata.

Kolmandaks on võimalik võtta fikseeritud intressimääraga laen, mille puhul on intress teatud ajaks (näiteks viieks või kümneks aastaks) fikseeritud.

Kui kaalud ujuva intressimääraga laenu võtmist, arvuta laenukalkulaatoril, kas suudaksid 2–3-protsendilise intressimäära kasvu juures endiselt laenumakseid tasuda. Saad kasutada ka pere-eelarve stressitaluvuse kalkulaatorit, mis analüüsib su pere-eelarve vastupidavust sissetulekute muutusele, inflatsiooni mõju ning Euribori muutuse mõju laenumaksele (www.minuraha.ee/stressikalkulaator).

Maksegraafiku erisused

Laenu tagasimaksegraafik võib olla koostatud kas annuiteetgraafikuna või võrdse põhiosaga maksegraafikuna. Annuiteedi puhul on igakuine makse kogu aeg ühesuurune ning laenu tagasimaksmise algusaastatel koosneb igakuine makse peamiselt intressist.

Võrdse põhiosaga maksegraafiku puhul on laenu põhiosa tagasimakse kogu aeg ühesugune ja sellele lisandub intress. Kuna intressi arvestatakse üldjuhul laenusumma jäägilt, on intressimaksed alguses suuremad, hiljem aga järjest väiksemad. Nii on ka igakuine makse laenu algusperioodil suurem, edasi vähenev.

Seega, kui sul on alguses võimalik suuremaid makseid teha, on kasulikum valida võrdse põhiosa maksetega graafik, sest sel juhul maksad kokkuvõttes pangale vähem intresse.

Omafinantseering

Erinevatel pankadel on nõue omafinantseeringu suurusele erinev – see võib olla nii 10 protsenti kui ka 30 protsenti. Uute majade ja korterite puhul võivad pangad leppida väiksema omafinantseeringuga.

Kui sul on pakkuda lisatagatist, võidakse laenu anda ka 0-protsendilise omafinantseeringuga, aga sel juhul pead arvestama, et laen läheb sinu jaoks kokkuvõttes kallimaks, kuna pead rohkem intresse maksma. Teatud sihtgruppidel (näiteks noored pered) on võimalik kasutada ka KredExi käendust.

Tingimused ja kohustused

Uuri järele, millistel tingimustel on sul vajadusel võimalik võtta maksepuhkust ja kas sellega võib sinu jaoks kaasneda teisi muudatusi, näiteks isikliku riskimarginaali tõstmine.

Samuti vaata, millised on võimalused laenu ennetähtaegseks tagastamiseks või graafikus ette nähtust suurema makse tegemisel – kas sellega võib kaasneda trahve või tasusid ning kui suured need on.

Uuri, kas pank võib sinult nõuda laenuperioodi jooksul lisatagatist ning kui jah, siis millistel tingimustel. Lisaks võib lepingus sisalduda nõue, et kui sa võtad laenuperioodi jooksul kusagilt mujalt laenu või sõlmid liisingulepingu summas, mis ületab teatud protsendi sinu tagastamata laenusummast, pead sellest viivitamatult panka teavitama.

Arvesta ka sellega, et kui oled pangast oma laenusoovile positiivse vastuse saanud, kaasnevad laenu võtmisega erinevad kulud, mis võivad sõltuvalt laenusummast ulatuda sadadesse eurodesse.

Maksta tuleb näiteks lepingu sõlmimise tasu, samuti võivad olla sinu kanda notaritasu ja riigilõiv. Lisaks sellele tuleb üldjuhul maksta ka laenu tagatiseks oleva kinnisvara hindamisakti eest ning tagatiseks olev vara tuleb kindlustada.
vaata rohkem siit

Kõik uudised