Mis on kiirlaen? Kiirlaenu taotlemine Kiirlaenu intress
Summa

50

2000

Periood

5

90

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on tarbimislaen? Tarbimislaenu taotlemine Tarbimislaenu intress
Summa

1000

10000

Periood

1

60

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on kinnisvaralaen? Kinnisvaralaenu taotlemine Kinnisvaralaenu intress
Summa

1000

50000

Periood

6

120

OTSI PAKKUMISI
 
 
Mis on eluasemelaen? Eluasemelaenu taotlemine Eluasemelaenu intress
Summa

2000

200000

Periood

10

40

OTSI PAKKUMISI
 
  
Eripakkumised
 
Специальные предложения
Liitu meie uudiskirjaga

Liitudes meie uudiskirjaga, hoiame sind kursis meie tegemiste ja parimate sooduspakkumistega. Sisesta oma e-mail.

Täname! Sinu e-mail on lisatud.

Kiirlaenudel Soomes karmimad tingimusedÕhtuleht.ee

Juuli algul rakenduvad Soomes seadused, mis röövellike protsentidega kurikuulsaks saanud SMS-laenude ärile peaaegu et lõpu teevad.

Igasuguste alla 2000 euro suuruste laenude aastaintress tohib olla vaid 50% suurem kui "tavalaenude" keskmine määr ehk sel aastal 51%. Kiirlaenude tavapärane aastane intress on aga seni ulatunud sadadesse, isegi tuhandetesse protsentidesse. Nüüd on mitmed kiirlaenufirmad juba teatanud, et lõpetavad tegevuse, sest nii väikeste intressidega on peaaegu võimatu kasumisse jääda.

SMS-laenud ehk kiirlaenud on Soome õigusloojatel aastaid olnud pinnuks silmas. 2010. kehtestati piirangud, mille kohaselt peavad laenufirmad selgemalt välja ütlema laenu tegeliku intressi, laenajad tuvastatakse täpselt ja laene ei anta öösel. Et sellega olukord aga eriti ei paranenud, käis Soome seaduseloojate laudadelt läbi ka idee kiirlaenud täielikult keelustada. Lõpuks otsustati siiski ettevaatlikuma lahenduse kasuks.

Soome justiitsministeeriumi nõunik Katri Kummoinen põhjendab 23. mail esitatud kirjas SMS-laenudele kehtestatavaid piiranguid sagedaste ja aina suuremate probleemidega ühiskonnas, eriti noorte seas.

2011. aastal anti soomlastele kiirlaene 320 miljoni euro ulatuses, mis on 30% rohkem kui aasta varem. Tervelt 80 000 laenuvõtjat aga ei suutnud võlga tagasi maksta, kuigi laenatud oli vaid 300 eurot, mis soomlastele pole teab mis raha.

Kummoinen märgib, et tegelik probleem on ilmselt suuremgi, kuna osa hättajäänud võlgnikke sai ilmselt abi vanematelt, teistelt pereliikmetelt või sõpradelt. Enamik hädas võlgnikest on nooremad kui 25 aastat.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants ütleb, et ka Eestis kaalutakse mitmeid nippe, kuidas tarbijat ebaausate laenude eest kaitsta. 1. juulil jõustuvad ka võlaõigusseaduse ja reklaamiseaduse muutused, mis karmistavad kiirlaenufirmade reklaame ja soodustavad vastutustundlikku laenamist.

Ometi on asi Pomerantsi sõnul tõsine, sest Eesti kiirlaenufirmad astuvad juba praegu heade kommete piiridest üle. Nimelt on meie seaduste järgi võlanõue tasakaalust väljas kohe, kui intress ületab Eesti Panga viimati avaldatud keskmist intressimäära üle kolme korra. 2013. aasta aprilli seisuga oli vastav kulukuse määr 32,5% aastas. Kiirlaenufirmadele erandit pole tehtud.

Pankrotihaldur ja võlanõustaja Urmas Tross leiab, et Soomes kehtestatud piirangud on igati mõistlikud.

"Ma arvan, et kiirlaenuettevõtted ei allu praegu järelevalvele, iga isik võib avada kiirlaenukontori ja laenu andmisel ei olda huvitatud uurima, kas laenuvõtja on aru saanud ja võimeline maksma tagasi kõrge intressiga laenu või mitte," selgitab Tross, kelle arvates on põhimure inimeste finantsteadmiste puudumine. "Ilmselt jaanipäeval suureneb eelduslikult eriti laenuvõtjate hulk, kes sooviks rõõmsalt pidutseda, kuid ei mõtle, kas juuli alguses raha jätkub tagasimaksmiseks. Tagasihoidlike finantsteadmistega inimeste ärakasutamine on selles äris ebameeldiv."

Kolmapäeval algatasid sotsid riigikogus võlaõigusseaduse muudatuste eelnõu, mis peale eraisikutele antavate laenude krediidikulukuse määrale piirangu kehtestamise keelab SMS-laenude väljastamise sularahas.

Liigkasuvõtmise eest kaitsevad oma kodanikke ka Rootsi, Saksamaa ja Läti.

Uuringu järgi on tervelt 7% Eesti elanikest kiirlaenude tarbijad, enim on nende seas 18–26 aastasi.

Kõik uudised